0Pricing
Python Academy · Ders

Metin verileriyle çalışma

Doğal dil işleme işlem hatlarına giriş.

Metin verileriyle çalışma, CoddyKit'te ücretsiz bir Python Academy dersidir. Bu, 5 dersinin 1. dersidir. Aşağıdan dersin tamamını ücretsiz okuyabilir, sonra tarayıcıda yerleşik kod editörü ve 7/24 yapay zeka koçu ile uygulamalı olarak pratik yapabilirsin. Bu, Python Academy öğrenme yolunun bir parçasıdır ve ilerlemeniz web ve CoddyKit uygulaması arasında senkronize olur. Python Academy kursu toplamda 5 dersten oluşur.

Metin Verilerine Giriş

Metin Verileriyle Çalışma

Doğal Dil İşleme (NLP), makinelerin insan dilini anlamasını ve işlemesini sağlamaya odaklanır. NLP uygulamaları arasında sohbet botları, duygu analizi ve makine çevirisi bulunur.

Bu derste metin verileriyle çalışmanın temellerini inceleyeceğiz.

Metin verileriyle çalışma — resim 1

NLP'de Metin Verileri

NLP'de Metin Verileri

Metin verileri yapılandırılmamıştır ve çoğu zaman düzensizdir. Makine öğrenmesinde kullanılmadan önce yapılandırılmış bir biçime dönüştürülmeleri gerekir. Yaygın adımlar şunlardır:

  • Belirteçlere Ayırma: Metni sözcükler veya cümleler gibi daha küçük birimlere ayırma.
  • Normalleştirme: Metni temizleme ve standartlaştırma.
  • Özellik Çıkarma: Metni sayısal biçimlere dönüştürme.

NLP İşlem Hatları

NLP İşlem Hatları

Bir NLP işlem hattı, metin verilerini işlemek ve analiz etmek için uygulanan bir dizi adımdan oluşur. Tipik bir işlem hattı şunları içerir:

  1. Ön İşleme: Belirteçlere ayırma, normalleştirme ve durak sözcükleri kaldırma.
  2. Özellik Mühendisliği: Kelime Torbası ve TF-IDF gibi teknikler.
  3. Modelleme: İşlenmiş metin üzerinde makine öğrenmesi veya derin öğrenme modellerini eğitme.

NLP İşlem Hatlarının Uygulamaları

NLP İşlem Hatlarının Uygulamaları

NLP işlem hatları şu gibi birçok uygulamanın temelini oluşturur:

  • Metin Sınıflandırma: E-postaları istenmeyen ileti olan veya olmayan şeklinde kategorilere ayırma.
  • Adlandırılmış Varlık Tanıma: Metinden adlar ve tarihler gibi varlıkları çıkarma.
  • Duygu Analizi: Bir incelemenin veya paylaşımın taşıdığı duyguyu belirleme.

Örnek: Bir Cümleyi Belirteçlere Ayırma

Örnek: Bir Cümleyi Belirteçlere Ayırma

Şu cümleyi belirteçlere ayıralım: "NLP büyüleyici!"

Belirteçler şunlardır: ["NLP", "is", "fascinating", "!"]

from nltk.tokenize import word_tokenize

# Example text
text = "NLP is fascinating!"

# Tokenization
tokens = word_tokenize(text)
print(tokens)

NLP'deki Zorluklar

NLP'deki Zorluklar

NLP'deki bazı zorluklar şunlardır:

  • Belirsizlik: Sözcüklerin anlamı bağlama göre değişebilir.
  • Dil Çeşitliliği: Farklı diller ve lehçelerle başa çıkma.
  • Yapılandırılmamış Veriler: Metinler çoğu zaman düzensiz ve tutarsızdır.

NLP Araçları ve Kütüphaneleri

NLP Araçları ve Kütüphaneleri

NLP için kullanılan popüler araçlar şunlardır:

  • NLTK: Metin işleme ve analizi için Python kütüphanesi.
  • SpaCy: Önceden eğitilmiş modellere sahip, üretim kullanımı için güçlü NLP kütüphanesi.
  • Dönüştürücüler: BERT ve GPT gibi son teknoloji modeller için Hugging Face tarafından sunulan kütüphane.

NLP'nin Gerçek Dünya Kullanım Alanları

NLP'nin Gerçek Dünya Kullanım Alanları

NLP işlem hatları şu alanlarda kullanılır:

  • Müşteri Desteği: Sohbet botları ve otomatik yanıtlar.
  • Arama Motorları: Kullanıcı sorgularını anlama.
  • Sağlık Hizmetleri: İçgörüler elde etmek için klinik notları analiz etme.

Özet ve Sonraki Adımlar

Özet ve Sonraki Adımlar

Bu derste:

  • Metin verileriyle çalışmanın temellerini inceledik.
  • NLP işlem hatlarını ve bunların bileşenlerini öğrendik.
  • NLP'deki zorlukları ve araçları ele aldık.

Sonraki adımda belirteçlere ayırma ve normalleştirme gibi metin ön işleme tekniklerini daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

Metin verileriyle çalışma — resim 10

Sıkça Sorulan Sorular

“Metin verileriyle çalışma” dersi ücretsiz mi?

Evet — “Metin verileriyle çalışma” dersin tüm metni burada web'de ücretsiz olarak okunabilir. Etkileşimli olarak pratik yapmak (yerleşik kod editörü ve 7/24 yapay zeka koçu) ve Python Academy kursunun geri kalanını açmak için CoddyKit PRO'ya yükselt. Python Academy kursu toplamda 5 dersten oluşur.

“Metin verileriyle çalışma” dersinde ne öğreneceğim?

Doğal dil işleme işlem hatlarına giriş. Python Academy ile uygulamalı kodu tarayıcıda doğrudan çalıştırarak pratik yaparsın ve 7/24 yapay zeka koçu dersi çalışırken sorularını yanıtlar.

Python Academy öğrenmeye başlamak için deneyim gerekli mi?

Önceden deneyim gerekmez. CoddyKit'te Python Academy, başlangıçtan ileri seviyeye kadar yapılandırıldığı için buradan başlayabilir veya başından başlayıp kendi hızında ilerleme yapabilirsin. Bu, 5 dersinin 1. dersidir.

“Metin verileriyle çalışma” dersi ne kadar sürer?

Çoğu CoddyKit dersi yaklaşık 5–10 dakika sürer. Her biri kısa ve etkileşimli olduğu için sabit ilerleme yaparsın ve web ile uygulama arasında tam olarak bıraktığın yerden devam edebilirsin.

Bu Python Academy dersinde kod yazıp çalıştırabilir miyim?

Evet. Her Python Academy dersi yerleşik bir kod editörü içerir, bu sayede tarayıcıda gerçek kod yazıp çalıştırabilir ve anlık yapay zeka geri bildirimi alırsın — yerel kurulum gerekli değildir.

Bu kursun tüm dersleri

  1. Metin verileriyle çalışma
  2. Belirteçlere ayırma ve normalleştirme
  3. N-Gram modelleri
  4. Duygu analizi kavramları
  5. Dönüştürücü tabanlı modeller
← Python Academy Sayfasına Dön